روانشناسی

6 عبارتی که باعث می شود در مصاحبه های شغلی بی کیفیت به نظر برسید

هنگامی که سرانجام برای شغل مورد علاقه تان پذیرفته می شوید، اصلی ترین کار اینست که در همان مصاحبه اول تاثیرگذار باشید. اما در کمال تعجب، بسیاری از داوطلبان واجد شرایط اعتبار خود را در مصاحبه ها به دلیل نحوه ارائه مهارت ها یا صحبت در مورد تجربیات خود از بین می برند.

در اینجا شش عبارتی است که باید از آنها در مصاحبه های خود اجتناب کنید:

شرکت شما چه کاری انجام می دهد؟

اگر هنوز قبل از مصاحبه نمی دانید که شرکت چه می کند، احتمالاً نمی دانید چگونه نیازهای خاص آنها را برآورده کرده یا مشکلات آنها را حل کنید. این نه تنها باعث می شود شما فاقد صلاحیت باشید، بلکه یک کارت قرمز برای مصاحبه کننده است. شرکت ها می خواهند افرادی را استخدام کنند که از نقش و سازمان هیجان زده هستند و ندانستن حتی حقایق اولیه درباره شرکت نشان دهنده عدم علاقه واقعی به سازمان است. علاوه بر این، به عنوان مصاحبه شونده، انجام ندادن تحقیقات از قبل، شما را از برجسته شدن باز می دارد. بنابراین، مدتی وقت بگذارید تا نه تنها شرح شغل را تجزیه و تحلیل کنید، بلکه درباره شرکت نیز اطلاعات کسب کنید.

ما…”

استفاده از این کلمه مثل این است که شما و تیمتان برای این نقش مصاحبه می کند، بنابرین نباید دائماً از “ما” در مصاحبه های خود استفاده کنید. نداشتن سهم شخصی شما و گفتن “ما” هنگام توصیف دستاوردهای شما، تجربه و صلاحیت شما را از بین می برد. بنابراین، به طور ضمنی از تیم خود عقب نشینی کرده، نتایج خاص خود و اثری را که به دست آورده اید شناسایی نموده و سپس آن را در مصاحبه های خود برجسته کنید.

پرسه زدن یا رقصیدن در اطراف یک سوال

رقصیدن در اطراف یک سوال و  پرسه زدن می تواند این ابهام را ایجاد کند که شما در مورد مهارت ها و صلاحیت های خود مطمئن نیستید، حتی اگر می دانید که برای این موقعیت واجد شرایط هستید. همچنین باعث می شوید تا توجه مصاحبه کننده را از دست بدهید و بدترین نتیجه این است که آنها آنقدر اهمیت نمی دهند که دوباره بپرسند و در نهایت از ادامه گفتگو در رابطه با این سوال منصرف می شود.

برای جلوگیری از پرسه زدن در اطراف یک سوال، آنچه را که قبل از مصاحبه روی میز می آورید مشخص کنید و در مورد انتخاب مهارت ها و کارهایی که می توانید انجام دهید، تصمیم بگیرید. اگر از شما سوالی پرسیده شد که شگفت زده شدید، بر ارزش و مهارت هایی خودکه واجد شرایط این نقش است، تاکید نمایید.

اجتناب از این عبارات باعث می شود که شما مصاحبه های خود را خراب نکنید و موفقیت خود را برای برجسته شدن به عنوان گزینه برتر تضمین کنید.

من می دانم که شرایط کامل را برای این شغل ندارم ، اما …”

از گفتن این جمله اجتناب کنید، مخصوصاً اگر در حال تغییر شغل هستید یا برای نقشی درخواست می کنید که خارج از محدوده شما است و یا حداقل توانایی بیشتری می خواهد که می تواند مرتفع شود. ممکن است بازگو کردن این جمله نشان دهد که شما صادق، متواضع و مفتخر هستید که برای این نقش مصاحبه می کنید، اما گفتن آن ارزش شما را کاهش می دهد. اگر به مصاحبه کننده بگویید که باور ندارید برای این نقش واجد شرایط هستید، پس او شما را نیز باور نخواهند کرد. بالاخره شما خودتان را بهتر از آنها می شناسید.

گرفتن مصاحبه به این معنی است که مصاحبه کننده معتقد است که شما به اندازه کافی واجد شرایط هستید، بنابراین به آنها دلیلی ندهید که خلاف این فکر کنند. در عوض، تجربیات، داستان ها و پروژه هایی را که روی آنها کار کرده اید برجسته کنید تا توانایی شما را برای برتری در این نقش نشان دهد.

من تجربه زیادی در این زمینه ندارم ، اما…”

به نظر می آید که این عبارت مشابه عبارت قبلی است اما ماهیت آن فرق دارد. ممکن است در ذهن خود مرور کنید که مصاحبه کننده در رابطه با مهارت های خاص شما در این زمینه شغلی، سوالاتی بپرسد، اینجاست که وسوسه می شوید تا از صحبت های مصاحبه کننده استفاده کنید.

 به عنوان مثال، یکی از متقاضیان برای نقشی درخواست کرد که تیم های پیشرو را تجربه کند. اگرچه او با سایر موارد مطابقت داشت و احساس می کرد در این نقش موفق خواهد بود، اما در مهارت های رهبری خود تردید داشت و فکر می کرد که سال ها تجربه او در مدیریت یک تیم سه نفره کافی نیست.

حتی اگر فکر می کنید تجربه کافی در یک زمینه را ندارید، زبان شما همچنان اهمیت دارد. به جای رد صلاحیت خود، مستقیماً به سراغ تجربه و مهارت هایی که دارید بروید. نشان دهید که چگونه تجربه تان، شما را برای این شغل آماده کرده است یا نشان دهید که سابقه شما چگونه شما را برای این چالش جدید آماده کرده است.

کلمات پرکننده

ممکن است حتی متوجه نشوید که از کلمات “مثلا” و “اوم” در پاسخ های خود استفاده می کنید، اما استفاده از کلمات پرکننده هنگام صحبت می تواند این تصور را به مصاحبه کننده بدهد که 100٪ از آنچه هستید اطمینان ندارید. البته ممکن است عصبی بشوید و یا حتی عرق کنید، اما مطمئن شوید که کلمات پرکننده از بین نمی روند. می توانید کمی آهسته تر صحبت کنید و بین اظهارات خود مکث کنید. این به شما کمک می کند تا ذهنیت آماده تری را برای مصاحبه داشته باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.